Ryczałt 8,5% od najmu nawet prowadzonego w dużym zakresie

Zryczałtowana stawka 8,5% od najmu jest jednym z prawdziwych polskich rajów podatkowych. Nie dość, że dotyczy ona nie tylko najmu nieruchomości (w ten sposób opodatkowany jest też najem maszyn i innych rzeczy), można ją wykorzystywać nawet do działalności prowadzonej w dużym zakresie – do wielu lokali, obok „zwykłej” działalności gospodarczej.

Potwierdzenie takiego stanowiska, od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach uzyskał pewien przedsiębiorczy rentier (IBPBII/2/415-1042/14/JG z 23 lutego 2015 r.).

Jest on współwłaścicielem i właścicielem kilku lokali mieszkalnych, które wynajmuje na cele mieszkaniowe osobom prywatnym. Ponadto jest współwłaścicielem kilku lokali użytkowych, które nabył w drodze spadku i wynajmuje je podmiotom gospodarczym na cele użytkowe. Korzystając z rozchwianego ustawodawstwa dotyczącego przedsiębiorstw, nasz bohater – swoją drogą, przedsiębiorca w innym zakresie – „ nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej i nie ma najmu we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej”.

Organ podatkowy potwierdził mu, że w Polsce najem znaczy po prostu najem i może być osobno opodatkowany ryczałtem nawet w okolicznościach takich, jak opisane.

„należy stwierdzić, że nie ma przeszkód, aby przychód z najmu lokali zaliczyć do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ważne jest jedynie aby taki najem nie spełniał przesłanek pozwalających uznać go za działalność gospodarczą. Jeśli zatem najem lokali nie będzie prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły czyli będzie prowadzony w ramach najmu prywatnego okazjonalnego, to uzyskiwane z tego tytułu przychody mogą być kwalifikowane jako przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

… skoro Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości i złożył stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania to uzyskiwane przychody z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych Wnioskodawca może opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%.”

Dodaj komentarz